Autor:
Birgit Püve

Juhan Maiste pälvis Muinsuskaitseameti elutööpreemia

Tartu Ülikooli kunstiajaloo professor Juhan Maistet tunnustati Muinsuskaitseameti aastaauhindade konkursil elutööpreemiaga. 

Juhan Maiste kohta kirjutatakse nii: „Juhan Maiste on kunstiajaloolane, kes on andnud mõõtmatu panuse Eesti kultuuripärandi uurimisse ja mõtestamisse. Johann Wolfgang Goethe on öelnud: „Ainet näeb igaüks, sisu leiab ainult see, kes on sellele midagi ise lisanud“. Juhan Maiste on olnud inimene, kelle otsiv ja tundlik natuur on goethelikus vaimus sisustanud aja jälgi nii kunstis, muinsuskaitses kui ka maastikuarhitektuuris lisades Eesti kultuuripärandile sügava filosoofilise ja kosmopoliitse tähenduse. Juhan Maiste on ka hindamatu õpetaja, kelle käe alt on võrsunud Eesti muinsuskaitsemaastikul suunda kujundav Eesti Kunstiakadeemia muinsuskaitse ja konserveerimise osakond ning kes on paljude noorte ja vihaste muinsuskaitsjate vaimne isa. Maailmas, mille mõõdupuuks on saanud kasulikkus, praktilisus, kiirus jäägu kõlama Juhan Maiste mõte: „Silmas tuleb pidada, et jäljed, mille on jätnud eelnevad põlvkonnad, väärivad meie suurimat austust ja muld, millel mälestised seisavad, on püha.““

Tartu Ülikooli kunstiajaloo professorina töötab Juhan Maiste 2007. aastast, enne seda oli ta Eesti kunstiakadeemia professor. Lisaks kunstiajaloo- ja kultuuripärandi uurimisele ning erialasele teadustööle on ta avaldanud ka luulet ja esseistikat. Möödunud kuul tunnustas Tartu Ülikooli senat professor Maistet ülikooli kõrgeima tunnustuse, Tartu Ülikooli suure medaliga. 

Muinsuskaitseamet andis aastaauhindu välja kokku 17 kategoorias. Tutvu teiste laureaatidega siin.

1. mai 2004 Tammsaare pargis

Meie valik ja selle tagajärjed: 20 aastat Euroopa Liidus

Arvutused

Rahvusvaheline teadlaste rühm arvutas Balti riikide ajaloolist sisemajanduse koguprodukti

Õnnesoovid

Mihkel Mäesalu sai Jaan Tõnissoni nimelise raamatugrandi